Kiedy trafisz na tę stronę, zapewne pomyślisz, że będę we własnym interesie namawiał do skorzystania z adwokata w każdej sprawie sądowej. Postaram się jednak zrobić to obiektywnie i odpowiem kiedy naprawdę wypada powierzyć sprawę adwokatowi. Zależy mi na pełnym zaufaniu klientów i uwierzcie mi, że wielokrotnie sugeruję moim klientom, że przyjęcie danej sprawy im się nie opłaci. Dzięki temu mają do mnie zaufanie i polecają mnie innym.
Niniejszy artykuł poświęcam głównie sprawom cywilnoprawnym, czyli sprawom o zapłatę, inne prawa majątkowe, sprawom dotyczącym nieruchomości, spadków, sprawom rodzinnym. Sprawami karnymi zajmuje się w ograniczonym stopniu.
Niektórzy często mają kontakt z sądem np. przedsiębiorcy, których kontrahenci nie płacą, inni rzadziej. Sprawa sądowa może spotkać każdego z Nas. Możemy być pozwani albo mieć potrzebę, by samemu wystąpić do sądu. Psychika sprawia, że w przypadku konfliktu każda ze stron uważa, że ma rację. Często jest tak, że każda ze stron ma swoje racje, uzasadnione z punktu widzenia zasad logiki, moralności i powszechnych zwyczajów. Wiedza o tym, komu przepisy prawa przyznają rację, nie jest już aż tak powszechna. Natomiast bardzo pomaga zakończyć konflikt szybciej i po Twojej myśli. Adwokat i radca prawny to właśnie licencjonowany prawnik z taką wiedzą.
Aby ustalić, czy powierzyć sprawę adwokatowi lub radcy prawnemu warto umówić się na poradę prawną.
Jeśli nie chcesz z jakiś względów radzić się prawnika, spróbuj chociaż odpowiedzieć sobie na kilka pytań i rozważyć następujące kwestie:
1. Czy sprawa ma dla Ciebie dużą wagę osobistą, emocjonalną lub ekonomiczną?
Przykładowo skutki sprawy rozwodowej czy dotyczącej kontaktów z dziećmi mogą ciągnąć się latami. Są to ważne sprawy w życiu każdego człowieka. Ważne, aby nie popełnić w nich błędu wynikającego na przykład z braku przepisów proceduralnych.
W sprawach majątkowych istotne znaczenie ma wysokość dochodzonej sumy pieniężnej czy też wartość przedmiotu majątkowego, o który toczy się spór. Nie może to mieć znaczenia decydującego. Jeśli sprawa ma dla Ciebie znaczenie emocjonalne, jej przegrana z powodu braku prawnika może przez lata oddziaływać na Twój komfort psychiczny. Puszczenie płazem drobnego długu może spowodować, że Twój kontrahent nie będzie później płacił także wyższych zobowiązań. I odwrotnie zbyt kategoryczna postawa w jakiejś relacji czy to handlowej czy rodzinnej może narazić Cię na długi i bezproduktywny konflikt. Starożytny poeta Owidiusz pisał, że cokolwiek czynisz, przewiduj koniec. Nie poprzestawaj zatem na analizie bieżących korzyści bezpośrednio z danej sprawy. Jeśli nie jesteś pewny, czy zlekceważenie sprawy nie przyniesie negatywnych skutków przynajmniej skonsultuj ją z prawnikiem.
2. Jakie koszty poniesiesz i czy będą one proporcjonalne do korzyści, które osiągniesz?
Zapytaj adwokata (przed przekazaniem mu sprawy) nie tylko ile wyniesie jego honorarium i koszty przy rozpoczęciu sprawy (np. opłata sądowa, skarbowa), ale także, co to honorarium obejmuje (czy także stawiennictwo na rozprawach, czy także postępowania odwoławcze) oraz dalsze koszty w trakcie trwania sprawy. Może się okazać, że będzie potrzeba wyłożenia zaliczek na opinie biegłych, tłumaczy, dojazd świadków itp.
Ogólna zasada postępowań cywilnych stanowi, że sąd nakazuje stronie przegrywającej zwrot kosztów procesu stronie wygrywającej. Nie zawsze są to jednak wszystkie koszty, w tym koszty poniesione przed wniesieniem sprawy do sądu. Nadto sądy często ograniczają zwrot kosztów do stawek ustalonych urzędowo. Aktualne (na chwilę pisania artykuł – październik 2024 r.) Rozporządzenie znajdziesz tu.
3. Twój czas poświęcony na sprawę.
„Czas to pieniądz”. Adwokat zajmie się sprawą, w tym sporządzaniem pism, zastąpi cię na rozprawie.
Na pewno z adwokatem będzie ci lżej i mniej czasu poświęcisz na prowadzenie sprawy, aczkolwiek prowadzenie każdej sprawy wymaga współpracy, jej omówienia, przekazania jakichś dokumentów. Może się jednak zdarzyć, że Twój udział na rozprawie też będzie konieczny (będziesz przesłuchany, jeśli Sąd nie będzie mógł ustalić stanu faktycznego sprawy za pomocą dokumentów i świadków, być może celowe będzie, abyś mógł reagować na bieżąco, gdy przesłuchiwani będą świadkowie).
4. Długość trwania sprawy.
Jeśli zdecydujesz się prowadzić sprawę sam, Twoje zaangażowanie może maleć z upływem lat i rozczarowaniem z funkcjonowania sądownictwa, w tym jego przewlekłości. Adwokat to profesjonalista. Jego zaangażowanie nie maleje. Pomoże też zapobiec nadmiernej bezczynności sądów. Warto powierzyć adwokatowi sprawę, gdyż on sam podpowie, kiedy będzie właściwy moment, aby podjąć odpowiednie kroki prawne, które ją przyspieszą.
5. Kiedy powierzyć sprawę adwokatowi? W przypadku braku doświadczenia w sprawach sądowych.
Być może byłeś już sądzie. Jako świadek, strona? Ktoś Cię pozwał, czy sam pozywałeś. Posiadane doświadczenie może skłonić Cię, by spróbować prowadzić sprawę samemu. W pierwszym piśmie z sądu dostaniesz szereg pouczeń, które mogą okazać się przydatne. Nie o wszystkim jednak zostaniesz pouczony, a stara i prawdziwa zasada stanowi, że nieznajomość prawa szkodzi.
Warto także dodać, że przepisy (także proceduralne) nieustannie się zmieniają. Jeśli prowadziłeś sam sprawę przed sądem, to nie znaczy, że teraz będzie wyglądać tak samo, czy będzie rozpoznana w ramach tego samego rodzaju postępowania.
6. Czy powierzyć adwokatowi sprawę rozważając rozwiązania polubowne?
Moje doświadczenie wskazuje, że strony mające profesjonalnego prawnika częściej decydują się na polubowne rozstrzygnięcie sporu. Jeśli adwokat lub radca prawny jest po obu stronach sporu istnieje większa szansa na przewidzenie rozstrzygnięcia sądu i szybsze rozwiązanie sporu. Czasem, w szczególności w sporach pieniężny nie warto jest bić się latami o każdą złotówkę, a ustąpić i mieć już wróbla w garści.
7. Przeciwnik też ma adwokata lub radcę prawnego.
W takiej sytuacji nie mając profesjonalnego prawnika możesz czuć się niekomfortowo. Czy jednak, gdy druga strona sama podpisuje pisma i przychodzi na rozprawy bez prawnika, na pewno z niego nie korzysta? Wcale to nie jest oczywiste. Prawnik może nie być ustanowiony w sądzie, a kryć się za strategią Twego przeciwnika, jego pismami czy jego przygotowaniem do rozprawy.
Powierzanie prawnikowi pełnego zastępstwa w sprawie to nie jedyna metoda na sprawę sądową. Czasem prawnik pomoże ci napisać pierwsze pismo, doradzi przed rozprawą albo też będzie Cię reprezentował na samej rozprawie. Warto ustalić z prawnikiem odpowiednią strategię dostosowaną do Twojego budżetu i wagi sprawy.
8. Czy warto powierzyć adwokatowi sprawę na jej późnym etapie?
Im wcześniej tym lepiej. Nie odkładaj wizyty u prawnika, kiedy będzie już wydany w pierwszej instancji wyrok. Prawnik jest w stanie zrobić znacznie więcej zanim złożysz pozew albo zanim sporządzisz odpowiedź na pozew. To co napiszesz w pierwszym piśmie kierowanym do sądu nierzadko ogranicza możliwość wyboru strategii na dalszym etapie postępowania. Niektóre zarzuty czy wnioski trzeba złożyć od razu, a raz przekroczonych terminów nie można już przywrócić.
Nie oznacza to jednak, że nie możesz powierzyć adwokatowi prowadzenia sprawy na jej dalszym etapie. Póki nie ma jeszcze prawomocnego wyroku czy nie minął termin na złożenie nadzwyczajnych środków prawnych, być może jest jeszcze szansa na odwrócenie losów sprawy. Zapytaj się prawnika jakie są szanse. Bardzo często emocjonalne upieranie się, że zostało się skrzywdzonym tylko dla tego, że np. nie złożyło się w terminie jakiegoś pisma, a następnie forsowanie takiego poglądu do samego końca nie przynosi niczego dobrego. Umów najpierw poradę i daj prawnikowi możliwość wyszukania słabych punktów niekorzystnego wyroku.
9. „Sędzia i tak mnie nie lubi.”
Poza wyjątkami sędziowie zazwyczaj nie zdradzają przed ogłoszeniem wyroku swoich zapatrywań na sprawę. Szorstkość w wypowiedzi, ciągłe strofowanie, że Twoje wypowiedzi nie dotyczą istoty Twoich żądań, uchylanie pytań do świadków, nie zawsze oznacza, że sprawa idzie w złym kierunku. Niejednokrotnie byłem świadkiem sytuacji, w której sędzia upominał jedną stronę za niewłaściwe zachowanie na rozprawie, a później wydawał na jej rzecz korzystny wyrok.
Adwokat wyjaśni, co naprawdę się dzieje w sprawie i wyręczy w kontakcie z sędzią. Niestety obecne przepisy prawne i nadmiar obowiązków uniemożliwiają sędziom nadmierne tłumaczenie swoich rozstrzygnięć. Pozostaje wrażenie niezrozumienia, co nie nadaje powagi wymiarowi sprawiedliwości. Brakuje także powszechnej edukacji prawniczej. Przedmioty szkolne typu wiedza o społeczeństwie skupiają się na kwestiach politycznych i teoretycznych.
10. „Adwokat też się może pomylić, czy mieć inny pogląd niż sędzia.”
Ależ oczywiście. To w końcu człowiek. Doświadczenie adwokata stanowi jednak czynnik, który przesądza o tym, że pomyłki zdarzają się bardzo rzadko. Rozbieżność możliwości interpretacji może być duża, ale jednolite wykształcenie prawnicze ogranicza takie rozbieżności do spraw trudniejszych.
Porada prawna w celu omówienia, czy sprawę powierzyć adwokatowi albo czy w ogóle warto zakładać sprawę, czy też kwestionować powództwo przeciwnika.
Bardzo do tego zachęcam. W momencie pisania tego artykułu (październik 2024 r.) koszt godzinnej porady prawnej to 400 zł. Jest to kwota nieporównywalnie mniejsza niż opłaty i honorarium za prowadzenie sprawy w sądzie. Pomoże natomiast zorientować się w sprawie, w jej szansach powodzenia, a także ustalić optymalne zasady współpracy.
W przypadku odbycia takiej porady zawsze uwzględniam to przy wycenie sprawy. Jeśli porada miała miejsce przed przyjęciem sprawy, mogę ją precyzyjniej wycenić i wziąć pod uwagę, że zapoznanie się ze sprawą zajmie mi już mniej czasu. Zazwyczaj moje honorarium będzie zatem o mniej więcej 400 zł niższe.
Zawarcie umowy na prowadzenie sprawy bez skorzystania z porady.
Jest to w mojej Kancelarii możliwie. Sprawę wyceniam po otrzymaniu wymaganych informacji i dokumentów. Nie udzielam jednak jakichkolwiek odpowiedzi na zadane pytania inne niż co do zakresu i zasad wykonywania moich usług i ich kosztów.
Przykłady spraw, w których nie warto korzystać z pełnego zastępstwa prawnego Kancelarii.
Bardzo proszę. To na przykład sprawy o uchylenie uchwał wspólnoty mieszkaniowej w sprawie zbyt wysokich zaliczek. Masz wrażenie, że przepłacasz na rzecz wspólnoty mieszkaniowej ok. 50 złotych miesięcznie. Powierzenie adwokatowi sprawy sądowej będzie Cię kosztowało kilka tysięcy złotych. Nawet w przypadku wygranej, sąd nie zasądzi od wspólnoty pełnego zwrotu kosztów, gdyż przewidział minimalną stawkę adwokacką 360 zł. Nawet gdyby sąd zasądził stawkę podwójną…. potrójną… niewiele to zmienia. Nie raz w takiej sytuacji pomogłem, w trakcie jednej porady jak napisać pozew (uprzedzam, że nie zawsze godzina porady na to wystarczy), a po roku lub częściej ok. dwóch latach dowiadywałem się o skutecznie uchylonych uchwałach. W niektórych takich sprawach sądy nie wyznaczały rozprawy, sprawa okazywała się dla klienta nieskomplikowana a przede wszystkim opłacalna.
Ursynów. Wilanów. Mokotów. Wawer. Pozostałe dzielnice Warszawy. Piaseczno. Konstancin-Zdrój. Józefosław.
Jeśli tam mieszkasz to znaczy, że moja Kancelaria jest blisko – właśnie na warszawskim Ursynowie. Być może dzięki dodaniu tych miejsc ten artykuł wyświetlił się właśnie Tobie. Jeśli nie, nic straconego. Moja Kancelaria świadczy usługi także on-line, telefonicznie, czy też odpowiada na pytania zadane pocztą elektroniczną. Nie ma konieczności osobistej wizyty w moim biurze, aby uzyskać pomoc prawną. Skorzystanie z innych usług i powierzenie mi prowadzenia spraw, także nie wymaga obecności w biurze, aczkolwiek zazwyczaj konieczne będzie wysłanie pocztą oryginału pełnomocnictwa, którego treść przekaże zdalnie.
Chcesz powierzyć adwokatowi sprawę? Termin porady prawnej możesz zarezerwować online.
Dodaj komentarz