kancelaria adwokacka Warszawa-Ursynów

Kiedy osią sporu staje się wartość nieruchomości

Opublikowano dnia 19.01.2023, przez Jakub Cendrowski

wartość nieruchomości

Wiele postępowań sądowych czy też administracyjnych dotyczy nieruchomości a
będąc bardziej precyzyjnym wartości nieruchomości. Najczęściej dzieje się tak kiedy dochodzi do podziału majątku wspólnego małżonków po rozwodzie, zostaliśmy pozwani o zachowek lub w sytuacji, gdy nasza nieruchomość ma zostać wywłaszczona np. pod budowę drogi publicznej. Sąd bądź organ prowadzący sprawę zna prawo natomiast nie jest w stanie samodzielnie określić wartości prawa własności czy użytkowania wieczystego nieruchomości.

W takiej sytuacji powoływany jest biegły z zakresu wyceny nieruchomości, czyli rzeczoznawca majątkowy. Rzeczoznawca majątkowy przygotowuje dokument jakim jest operat szacunkowy, w
którym określa wartość nieruchomości najczęściej jest to wartość rynkowa lub wartość odtworzeniowa. Na podstawie operatu szacunkowego mogą zostać wydane stosowne decyzje organu bądź orzeczenia sądu.

A co w sytuacji, gdy nie zgadzamy się z wartością nieruchomości określoną przez biegłego ustanowionego w sprawie ?

Niejednokrotnie zdarza się, że nie jesteśmy w pełni zadowoleni z określonej wartości nieruchomości. W końcu to my mamy pełną wiedzę o naszej nieruchomości, jakich remontów dokonaliśmy, jakiej jakości materiały użyliśmy i ile jest warta podobna nieruchomość w naszej okolicy. W takiej sytuacji rozsądnym działaniem jest połączenie kompetencji adwokata i rzeczoznawcy majątkowego, którzy wspólnie przygotują zarzuty do operatu szacunkowego.

Czym są zarzuty do operatu szacunkowego ?

Na Państwa zlecenie rzeczoznawca majątkowy dokona weryfikacji operatu szacunkowego złożonego w sprawie przez biegłego sądowego. Na pierwszym etapie skupimy się na wszystkich wymaganiach formalnych operatu szacunkowego, a następnie dokonamy dogłębnej analizy merytorycznej strony opracowania. Zweryfikujemy dobór nieruchomości podobnych, przeanalizujemy lokalny rynek i wiele innych aspektów wyceny. Zwieńczeniem opracowania zarzutów będzie przygotowanie pisma procesowego i wniesienie go do sądu bądź organu.

Czy wniesienie zarzutów coś mi da ?

Wniesienie zarzutów do operatu szacunkowego będzie miało daleko idące skutki, niejednokrotnie starannie przygotowane zarzuty powodują wyeliminowanie operatu szacunkowego jako dowodu w sprawie i powołanie nowego biegłego. Częstą praktyką jest oprócz wniesienia zarzutów, przedstawienie prywatnej wyceny nieruchomości, którą również jesteśmy w stanie dla Państwa przygotować. W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt telefoniczny 665486634 bądź emailowy: janczak@adwokatjanczak.pl .

Słowa kluczowe: , , , , ,

Dodaj komentarz